High Level Committee under the Chairmanship of Union Home Minister, Shri Amit Shah has approved Rs 3,063.21 crore of additional Central assistance to six States


The High Level Committee (HLC), under the Chairmanship of the Union Home Minister, Shri Amit Shah, has approved additional Central assistance under the National Disaster Response Fund (NDRF), to six States, which were affectedby floods, landslides and cyclones during 2021. This shows the resolve of the Union Government under the leadership of Prime Minister, Shri Narendra Modi to help the people of the six states who faced these natural disasters.


The HLC approved additional Central assistance of Rs. 3,063.21 crore from the NDRF:


  • For Cyclone ‘Tauktae’- 2021, Rs.1,133.35 crore to Gujarat;
  • For Cyclone ‘Yaas’- 2021,  Rs.586.59 crore to West Bengal;
  • For floods/landslides during the South West Monsoon, 2021, Rs. 51.53 crore to Assam, Rs. 504.06 Crore to Karnataka, Rs. 600.50 crore to Madhya Pradesh and Rs. 187.18 crore to Uttarakhand.


This additional assistance is over and above the funds released by the Centre to the States in the State Disaster Response Fund (SDRF), already placed at the disposal of the States. During the financial year 2021-22, the Central Government has released Rs. 17,747.20 crore to 28 States in their SDRF. Further Rs. 3,543.54 Crore has been released to 7 States from NDRF.


In the aftermath of Cyclone ‘Taukte’ and ‘Yaas’, Rs. 1,000 crore was released in advance from NDRF to Gujarat on 20.05.2021and Rs. 300 crore to West Bengal on 29.05.2021.


During the year 2021-22, the Central Government had deputed 22 Inter-Ministerial Central Teams (IMCTs) immediately after natural calamities, without waiting for the receipt of a Memorandum from the affected State Governments.


*****


NW/RK/AY/RR




(Release ID: 1786335)
Visitor Counter : 675











Hong Kong – Election Committee Subsector Ordinary Elections results (Education)

Election Committee Subsector Ordinary Elections results (Education)

*******************************************************************


     The election results for the Education Subsector of the Election Committee are as follows:

Candidate                                                      No. of votes obtained
———–                                                      ————————
Mok Chung Fai Rex                                               1,040*

Leung Wing Hung George                                      1,059*

Ho Hon Kuen                                                        1,076*

Yau Siu Hung                                                        1,068*

Fong Chung Lun                                                    1,036*

Liu Fung Heung                                                     1,040*

Chiu Tsang Hok Wan                                               423

Poon Suk Han Halina                                             1,123*

So Ping Fai                                                           1,093*

Cheung Yung Pong Langton                                   1,123*

Lam Chui Ling Nancy                                             1,097*

Koong May Kay                                                     1,096*

Chiu Cheung Ki                                                     1,034*

Wong Kam Leung                                                  1,003*

* elected

Hong Kong – Election Committee Subsector Ordinary Elections results (Financial Services)

Election Committee Subsector Ordinary Elections results (Financial Services)

****************************************************************************


     The election results for the Financial Services Subsector of the Election Committee are as follows:

Candidate                                                      No. of votes obtained
———–                                                      ————————
Ng Oliver Tse Kuen                                                  137*

Wong Chung Mun                                                    136*

Chan Mofiz                                                              34

Tang Sing Hing Kenny                                             131*

Lee Yiu Sun                                                            124*

Chim Kim Lun Ricky                                                161*

Li Tong                                                                   145*

Xiong Liting                                                            137*

Yeung Daisy                                                           148*

Sun Jianfeng                                                          140*

Choy Sze Chung Jojo                                               134*

Lee Sai Yin Jeanne                                                  135*

Chan Henry                                                            145*

Lin Xianghong                                                         148*

Lee Wai Wang Robert                                              148*

Dai Zhiqiang                                                           134*

Cheung Haywood                                                    145*

* elected

Hong Kong – Election Committee Subsector Ordinary Elections results (Social Welfare)

Election Committee Subsector Ordinary Elections results (Social Welfare)

************************************************************************


     The election results for the Social Welfare Subsector of the Election Committee are as follows:

Candidate                                                      No. of votes obtained
———–                                                      ————————
Ma Lai Chong                                                           48

Ching Chi Kong                                                        30

Kwan Yui Huen                                                        31

Chan Lai Wan Cecilia                                                51

Chan Man Yee Grace                                                41

Tik Chi Yuen                                                            55*#

Ng Siu Man                                                              32

Leung Pui Yu Pamela                                                42

Chau Yin Ming Francis                                              37

Yuk Tak Fun                                                            63*

Wong Yat Fung                                                        55*#

Yip Chun To Adrian                                                  66*

Chu Lai Ling                                                            70*

Yu Sau Chu                                                             98*

Man Hung Yee Joseph                                              57*

Yeung Law Koon Chui (Agnes)                                   91*

Chen Qing                                                               84*

Lee Hon Cheung                                                      85*

Cheng Kwok Fai Sammond                                        49

Ha Chung Kin                                                          59*

Lau Yuen Yee Janus                                                  55

Wong Man Sing Barry                                               79*

Ip Ka Wai Charlie                                                     45

* elected
# pursuant to a result determined by drawing lots

Hong Kong – Election Committee Subsector Ordinary Elections results (Medical and Health Services)

Election Committee Subsector Ordinary Elections results (Medical and Health Services)

*************************************************************************************


     The election results for the Medical and Health Services Subsector of the Election Committee are as follows:

Candidate                                                      No. of votes obtained
———–                                                      ————————
Leung Sai Man Sigmund                                           63*

Tsui Pui Wang Ephraem                                            12

Cheung Pui Wah                                                      57*

Lam Tzit Yuen David                                                 69*

Cheung Hon Ming                                                     63*

Leung Lai Yin John                                                   64*

Ho Sung Hon (Michael)                                             11

Ng Fung Leung Bacon                                               61*

Pong Scarlett Oi Lan                                                 65*

Wong Pak Leung Apollo                                            65*

Ku Wai Yin Ellen                                                       12

Chan Chi Chung                                                       13

So Kit Ying Loletta                                                   64*

Li Ching Man Lucia                                                    9

Lo Chung Mau                                                          67*

Chan Lai Hung                                                         14

Chu Kin Wah                                                            6

Kwok Po Yin Samuel                                                 59*

Tsui Sik Hon                                                            63*

Chui Chun Ming William                                            16

Cheung Yuk Hung Kathy                                           57*

Yu Cissy                                                                  14

Lee Ha Yun                                                              56*

Tsang Hin Kei Century                                              19

* elected